Ήττα Ελλάδας από Αυστραλία, παρά την εντυπωσιακή νίκη Τσιτσιπά

H Εθνική Ελλάδος σημείωσε μία νίκη και δυο ήττες στους αγώνες που έδωσε την Τετάρτη στο Rod Laver Arena της Μελβούρνης, απέναντι στην Αυστραλία στην δεύτερη μέρα του Κυπέλλου ΑΤΡ

Stefanos Tsitsipas.

Stefanos Tsitsipas. Source: TENNIS AUSTRALIA

Ηττα Περβολαράκη

O Μιχάλης Περβολαράκης δεν τα κατάφερε κόντρα στον Αυστραλό Τζον Μίλμαν και έχασε 2-0 σετ στο πρώτο παιχνίδι της Ελλάδας απέναντι στην Αυστραλία στο πλαίσιο της διοργάνωσης του Κυπέλου ΑΤΡ.

Ο 25χρονος Έλληνας βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με τον Αυστραλό να κάνει μπρέικ από νωρίς και στα δύο σετ.

Ο Μίλμαν δήλωσε ότι η υποστήριξη από τον κόσμο και από τις δυο πλευρές είναι κάτι μοναδικό.
«Η ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι Έλληνες φίλαθλοι είναι ξεχωριστή και μου αρέσει να παίζω σε ένα γήπεδο τένις όπου οι φίλαθλοι είναι μοιρασμένοι», είπε μετά τον αγώνα.
John Millman of Australia and Michail Pervolarakis of Greece on Rod Laver Arena during Day 2 of the ATP Cup at Melbourne Park on Wednesday, February 3, 2021. Source: Tennis Australia/ Scott Barbour

Νίκη Τσιτσιπά

Αντίθετα με τον Περβολαράκη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έκανε καλή εμφάνιση.

Nίκησε 2-0 σετ τον Αυστραλό Αλεξ Ντε Μινόρ. Χρειάστηκε 38 λεπτά για να πάρει το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ δυσκολεύτηκε κάπως, αλλά στο τέλος δεν άφησε κανένα λάθος του αντιπάλου του ανεκμετάλλευτο.

Η ανωτερότητα και εμπειρία του Έλληνα πρωταθλητή ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής.

«Έμεινα ικανοποιημένος από την απόδοσή μου, δήλωσε μετά τον αγώνα Έλληνας πρωταθλητής, μιλώντας στο Κανάλι Εννέα.

Μετά τον αγώνα του Τσιτσιπά Πάνο, το σκορ ανάμεσα σε Αυστραλία και Ελλάδα ήταν 1-1. Να μας πεις τι έγινε στο διπλό που ακολούθησε.
Stefanos Tsitsipas, Alex De Minaur.
Stefanos Tsitsipas, Alex De Minaur. Source: Panos Apostolou

Ήττα Ελλάδας στο διπλό

Στον τρίτο αγώνα, η Ελλάδα μπήκε στο γήπεδο με τα «βαριά της όπλα», τον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Περβολαράκη, και η Αυστραλία με τους νεαρούς, Τζεν Χιρς και Λουκ Σάβιλ.

Οι τελευταίοι ήταν πιο γρήγοροι, κάλυπταν καλύτερα όλο τον χώρο, έδειξαν πιο ορεξάτοι και πιο έτοιμοι να πάρουν τη νίκη, πράγματα το οποίο πέτυχαν με 2-1 σετ.

Να διευκρινιστεί ότι το τρίτο σετ παίχθηκε στους δέκα πόντους, δηλαδή κέρδισε η ομάδα που έφτασε πρώτη στους δέκα πόντους. Σαν το γνωστό "τάι- μπρέικ", αλλά με περισσότερους πόντους.
Stefanos Tsitsipas, Michalis Pervolarakis.
Stefanos Tsitsipas, Michalis Pervolarakis. Source: Panos Apostolou
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης:

Γερμανία – Καναδάς 2-1
Ελλάδα – Αυστραλία 1-2
Ιταλία – Γαλλία 2-1
Ρωσία – Ιαπωνία 2-1

Επόμενος αγώνας της Εθνικής Ελλάδας είναι με την Ισπανία. Σήμερα ήταν προγραμματισμένος ο αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη με την Καναδή Λέιλα Άννι Φερνάντεζ, αλλά ανεστάλη κι αυτός, όπως οι υπόλοιποι.