Τεράστιος Στέφανος στα ημιτελικά του Australian Open

O Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε στον ημιτελικό του Αυστραλιανού Όπεν επικρατώντας του Ισπανού Ράφα Ναδάλ με 3-2 σετ σε έναν αγώνα που διήρκησε τέσσερις ώρες και πέντε λεπτά

Stefanos Tsitsipas.

Stefanos Tsitsipas. Source: Tennis Australia

"Δεν μπορώ να περιγράψω αυτό που έγινε εδώ απόψε", δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής της αντισφαίρισης Στέφανος Τσιτσιπάς λίγα λεπτά με την δύσκολη αλλά πανάξια επικράτησή του επί του Ισπανού Ράφα Ναδάλ με σκορ 3-6, 2-6, 7(7)-6(4), 6-4, 7-5.

"Το παιχνίδι μου μιλά από μόνο του. Είναι απίστευτη η αίσθηση να παίζεις σε ένα τέτοιο επίπεδο τένις και να τα αφήνεις όλα στο κουρτ".

"Ξεκίνησα πολύ νευρικά, αλλά δεν ξέρω τι έγινε μετά από το 3ο σετ, πετούσα σαν ένα μικρό πουλί. Όλα μού πήγαιναν καλά, δεν μπορώ να περιγράψω αυτό που αισθάνομαι".
Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Αυστραλιανού Όπεν - ίσως και σε επίπεδο Grand Slam. Ο Τσιτσιπάς έχει τώρα κερδίσει στο αυστραλιανό Grand Slam και τον Ναδάλ και τον Ρότζερ Φέντερερ (το 2019).

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε αργά, δεν μπορούσε να σταματήσει τον Ναλάδ, έκανε πολλά αβίαστα λάθη και δεν φαiνόταν να μπορούσε να διαβάσει το γρήγορο παιχνίδι που έκανε ο Ισπανός.

O Τσιτσιπάς που έχανε με 2-0  και φαινόταν ότι το παιχνίδι "γυρνούσε" υπέρ του Ισπανού, στο 3ο σετ άλλαξαν τα πάντα και το ματς έφτασε στο τάι μπρέικ.

Στα τρία τελευταία σετ, ο Τσιτσιπάς πέτυχε 36 νίκες και έκανε μόνο 18 αβίαστα λάθη.

Εκείνα του Ναδάλ έφτασαν στα 42, ενώ είχε μόλις 10 στα δύο πρώτα σετ.

O Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Ντανίλ Μεντβέντεφ  ο οποίος έχει κερδίσει πέντε φορές τον Έλληνα, ενώ ο Τσιτσιπάς έχει πάρει μόλις μια νίκη.

Αλλά την Παρασκευή, ο Τσιτσιπάς θα έχει και τη στήριξη του κόσμου, εκείνων των λίγων Ελλήνων της Μελβούρνης που θα καταφέρουν να πάρουν το τυχερό εισιτήριο για να δουν από κοντά τον ημιτελικό.

Αναλυτικότερα στο σημερινό πρόγραμμα του SBS Greek (4pm AEST) με δηλώσεις του Στέφανου Τσιτσιπά στα Ελληνικά: www.sbs.com.au/Greek