Euro 2020: Μονομαχία Αγγλίας-Ιταλίας στον τελικό του Wembley

euro 2020

İngiltere'den Harry Kane. Source: Getty

Το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Euro 2020 πήρε η Αγγλία, η οποία κλείνει «ραντεβού» με την ποδοσφαιρική της ιστορία.

Κύρια Σημεία

• Στον τελικό του EURO 2020 θα βρεθούν αντιμέτωπες Αγγλία και Ιταλία
  • Εκτός Wimbledon o Rodger Federer
  • H Ash Barty αγωνίζεται απόψε την ημιτελική φάση των γυναικών του Wimbledon

Οι Άγγλοι χρειάστηκαν την παράταση για να επικρατήσουν 2-1 της Δανίας και να προκριθούν στον τελικό του EURO όπου θα αντιμετωπίσουν την Ιταλία στο Γουέμπλεϊ, την Δευτέρα 12 Ιουλίου στις 5 το πρωί, ώρα ανατολικής Αυστραλίας.

Η Αγγλία προκρίνεται σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 1966, όταν κατέκτησε τον μοναδικό μεγάλο της τίτλο. Ακόμη είναι η πρώτη φορά που θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Euro στην ιστορία της.

Η φάση που έκρινε το παιχνίδι ήρθε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης με την μορφή πέναλτι υπέρ των Άγγλων.
Κατηγορηματικός ως προς το πέναλτι εμφανίστηκε ο Άγγλος διεθνής Ραχίμ Στέρλινγκ, υποστηρίζοντας πως δέχτηκε αντικανονικό μαρκάρισμα από αντίπαλό του και το πέναλτι δόθηκε δίκαια.

Ανέλαβε να το εκτελέσει ο αρχηγός της Αγγλίας Harry Kane.  Ο τερματοφύλακας της Δανίας Kasper Schmeichel απέκρουσε, αλλά ο Kane βρήκε την μπάλα στην επαναφορά και την έστειλε στα δίχτυα για να διαμορφωθεί έτσι τελικό 2-1.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, οι Δανοί προηγήθηκαν με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Mikkel Damsgaard στο 30ό λεπτό. Η ισοφάριση της Αγγλίας ήρθε στο 39’ με αυτογκόλ του Simon Kjaer, ο οποίος ήταν υπό την ασφυκτική πίεση του επερχόμενου Stirling.

Wimbledon: Βαριά ήττα για τον Φέντερερ, αλλά και υπόκλιση

Στην αντισφαίριση, και στο πρωτάθλημα του Wimbledon, ο Πολωνός Χούμπερτ Χούρκατς, Νο14 της παγκόσμιας κατάταξης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, «εκτέλεσε» επί της ουσίας τον θρυλικό Ρότζερ Φέντερερ.

Έπειτα από μια ώρα και 50 λεπτά αγώνα, ο Πολωνός απέκλεισε με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-0 ) τον Ελβετό ο οποίος αδυνατούσε να ανταπεξέλθει στην ανωτερότητα του αντιπάλου του.

Σε μια κίνηση σεβασμού προς τον θρύλο του αθλήματος, ο Χούρκατς μετά τη λήξη της αναμέτρησης χειροκρότησε μαζί με το ακροατήριο τον Φέντερερ, μέχρι την αποχώρηση του Ελβετού για τα αποδυτήρια.

Ο Φέντερερ επέστρεψε μετά από δύο χρόνια στο υψηλότερο αγωνιστικό  επίπεδο, έχοντας κάνει δύο επεμβάσεις στο γόνατο για να διεκδικήσει τίτλο Grand Slam, στον τόπο όπου αγωνίστηκε για πρώτη φορά πριν 22 χρόνια και για ένα τρόπαιο που έχει ήδη κατακτήσει 8 φορές.
O Χούρκατς θα αντιμετωπίσει αύριο τον Ιταλό αντισφαιριστή Ματέο Μπερετίνι στην φάση των ημιτελικών.

Στις γυναίκες, η κορυφαία αντισφαιρίστρια του πλανήτη, η Αυστραλή Άσλεϊ Μπάρτι, θα αντιμετωπίσει την πρώην Νο1 και κάτοχο τριών τίτλων Grand Slam, την Γερμανίδα Αντζελίκ Κέρμπερ, στον πρώτο ημιτελικό του Wimbledon που θα πραγματοποιηθεί απόψε στις 10:30 το βράδυ ώρα Αυστραλίας.