Πήραν το ασημένιο οι Έλληνες υδατοσφαιριστές

Την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Έλληνες διεθνείς στο Τόκιο Source: Getty Images

Μέσα στον πύρινο όλεθρο που έχει ζώσει την Ελλάδα μια είδηση παρηγοριάς μας έρχεται από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, όπου η εθνική μας ομάδα των ανδρών στην αντισφαίριση πανηγυρίζει την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου.

Κύρια σημεία

• Το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο για την ελληνική ανδρική υδατοσφαίριση
  • Όπως και στο Ρίο ξανά πρώτος ο Κενυάτης Eliud Kipchoge στον μαραθώνιο
  • Μετάλλια για την Αυστραλία στο ύψος γυναικών και την καλαθόσφαιρα
  • Στην 1η θέση οι ΗΠΑ σοτν πίνακα των μεταλλίων
  • Τόκιο τέλος- Ραντεβού για το Παρίσι

Το εθνικό μας συγκρότημα αντιμετώπισε στον τελικό την Σερβία και έχασε 13-10. Άσχετα με την ήττα, η δεύτερη θέση αποτελεί μέγα επίτευγμα για την ελληνική ομάδα η οποία κατέβαλε τεράστια προσπάθεια.

Σημειώνεται πως αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες για την ελληνική ανδρική υδατοσφαίριση.

Μαραθώνιος: Όπως και στο Ρίο- ξανά πρώτος ο Κενυάτης Eliud Kipchoge

Στον μαραθώνιο των ανδρών, που διεξήχθη σήμερα το πρωί, νικητής αναδείχθηκε ο Eliud Kipchoge που διένυσε την σε δύο ώρες, οκτώ λεπτά και 38 δευτερόλεπτα.  Να σημειωθεί ότι είναι η δεύτερη φορά που ο Κενυάτης χρίζεται χρυσός στον μαραθώνιο, καθώς είχε νικήσει και στους Ολυμπιακούς του Ρίο, πριν πέντε χρόνια. Δεύτερος σήμερα ήταν ο Ολλανδός Abdi Nageeye και τρίτος ο Βέλγος Bashir Abdi.

Η τελετή απονομής των μεταλλίων, κατά παράδοση, θα γίνει απόψε, λίγο πριν την έναρξη της τελετής λήξης. Κατά τα ειωθότα οι νικητές του μαραθωνίου παραλαμβάνουν τελευταίοι τα μετάλλιά τους, είναι το τελευταίο βάθρο το οποίο στήνεται στο Ολυμπιακό στάδιο, και είναι από τις πιο όμορφες και συγκινητικές στιγμές, προς αναγνώριση της τιτάνιας προσπάθειας που απαιτείται για να λάβει κανείς μέρος στον μαραθώνιο.

LISTEN TO
Greece makes history in water polo- They won silver at Tokyo image

SBS Greek

08/08/202103:42

Αυστραλιανά μετάλλια

Η Αυστραλία από τη μεριά της πανηγυρίζει την κατάκτηση και άλλων μεταλλίων. Χθες βράδυ στον τελικό του ύψους γυναικών η Αυστραλή Nicola McDermott είχε άλμα στα 2.02 μ. που της έδωσε την δεύτερη θέση. Το χρυσό το πήρε η Ρωσίδα Mariya Lasiteskene με 2.04 μ.

Η Εθνική ανδρών της Αυστραλίας στην καλαθόσφαιρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο καθώς στον μικρό τελικό νίκησε την Σλοβενία 107-93.

Στον τελικό του ποδοσφαίρου το χρυσό μετάλλιο το πήρε η Βραζιλία η οποία νίκησε στην παράταση 2-1 την Ισπανία.

Ο πίνακας

Στον πίνακα των μεταλλίων στην 1η θέση είναι οι Ηνωμένες Πολιτείες με 39 χρυσά. Στην 2η η Κίνα με 38 χρυσά. Στην 3η θέση παραμένει η διοργανώτρια Ιαπωνία με 27 χρυσά.

Η Αυστραλία είναι στην 6η θέση με 17 χρυσά, επτά ασημένια και 22 χάλκινα. Σύνολο 46.

Η Ελλάδα με τα δύο χρυσά, το ένα ασημένιο και το ένα χάλκινο είναι στην 36η θέση.

Οι Ολυμπιακοί, που λόγω κορωνοϊού ήταν πολύ ξεχωριστοί εφέτος, φθάνουν στο τέλος τους απόψε. Η τελετή λήξης αναμένεται να ξεκινήσει περίπου στις 9 το βράδυ, ώρα ανατολικής Αυστραλίας. Και το ραντεβού, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ανανεωθεί για το Παρίσι σε τρία χρόνια.