Στιγμές υπερηφάνειας στους φίλους της, χάρισε η εθνική Ελλάδας στο μπάσκετ επικρατώντας της Τουρκίας, κατά την 17η επέτειο του θριάμβου στα γήπεδα της Πορτογαλίας.

Την επέτειο του Euro 2004, διάλεξε η εθνική Ελλάδας στο μπάσκετ για να πανηγυρίσει έναν δικό της θρίαμβο.

Κύρια Σημεία

• Μπροστάρηδες οι Παπαγιάννης, Καλάθης, Σλούκας και Λαρεντζάκης
  • Ώρα "εκδίκησης" για την χαμένη πρόκριση στο Μουντομπάσκετ
  • Κλειδί της νίκης η επίθεση διαρκείας στην 3η περίοδο του αγώνα

Επικράτησε στον ημιτελικό του προολυμπιακού τουρνουά της Τουρκίας με 81-63 παρότι βρέθηκε ακόμη και 14 πόντους και πλέον βρίσκεται ένα βήμα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Με οδηγούς τους Παπαγιάννη-Καλάθη-Σλούκα, αλλά και τον Λαρεντζάκη ήταν μπροστάρης, η εθνική ομάδα πήρε μια πανάξια πρόκριση.
Ο Παπαγιάννης ήταν καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο πετυχαίνοντας συνολικά είχε 14 πόντους, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ, ο Καλάθης πρώτος σκόρερ της εθνικόης ολοκλήρωσε με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Σλούκας με 15 πόντους και 9 ασίστ.

Σημαντική η προσφορά και του Μήτογλου με 10 και 12 ριμπάουντ.

Κλειδί στον αγώνα η τρίτη περίοδος που μία εντελώς διαφορετική εθνική έκανε το 10-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 37-34, το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη του αγώνα.
Η Εθνική Ελλάδας καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Τσεχίας, ομάδα που αν και νίκησε στο Μουντομπάσκετ της Κίνας στάθηκε η αιτία ώστε να μην προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο μεγάλος τελικός με τους Τσέχους οι οποίοι νίκησαν τον Καναδά στην παράταση με 103-101, είναι προγραμματισμένος για αύριο στις 9:05 το πρωί, ώρα ανατολικής Αυστραλίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8, 34-27, 47-51, 63-81

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορκμάζ 20 (6/15 σουτ, 4 τρίποντα), Μαχμούτογλου 7 (1/5 τρίποντα), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 14 (6/6 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 9 ασίστ)