«Πετά» η Σάκκαρη: Στις «οχτώ» του Abu Dhabi

Maria Sakkari of Greece in action

Maria Sakkari of Greece Source: AAP Image/Rob Prange / Spain DPPI / DPPI / LM/Sipa USA

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της αντισφαίρισης, Μαρία Σακκάρη κατέκτησε μια θέση στους προημιτελικούς στο Ανοικτό της Αντισφαίρισης που διεξάγεται στο Αμπού Ντάμπι, την πρωτεύουσα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων

Η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε το νούμερο 5 της διοργάνωσης, την Ισπανίδα, Γκαρμπίν Μουγκουρόζα με 2-0 σετ και σκορ 7-5, 6-4.

«Νομίζω ότι αρχίζω να μπαίνω στο κλίμα της φετινής σεζόν σε αυτό το τουρνουά και να παίζω πιο σοφά», δήλωσε στη διάρκεια της συνέντευξης τύπου μετά τον αγώνα. «Νιώθω καλά», είπε.

«Είμαι πολύ χαρούμενη που μπορώ να παίξω με αυτόν τον τρόπο, γιατί παλιότερα δυσκολευόμουν πολύ τις πρώτες δύο εβδομάδες».
Η Σάκκαρη που βρίσκεται στο νούμερο 22 της παγκόσμιας κατάταξης, πήρε την 17η νίκη στην καριέρα της με αντίπαλο που βρίσκεται στην πρώτη 20άδα του κόσμου.

Χρειάστηκε μια ώρα και 51 λεπτά για να επιβληθεί της Ισπανίδας, που είναι στο νούμερο 15 παγκοσμίως.

H Σάκκαρη μπήκε έτσι στους «οκτώ» της διοργάνωσης χωρίς να έχει χάσει κανένα σετ στους τρεις μέχρι στιγμής αγώνες της.

Η 25χρονη Ελληνίδα ήταν επιθετική στο σερβίς από την αρχή και πέτυχε 11 άσους. Ηταν ο πρώτος αγώνας της με την Μουγκουρόζα.

Αντίπαλός της στον προημιτελικό θα είναι το νούμερο 1 της διοργάνωσης, η Αμερικανίδα Σόφια Κένιν, από την οποία έχει χάσει δυο φορές σε ισάριθμους αγώνες τους.